laupäev, 27. november 2010
KALLIS GERRET GERT!
ME GERT ON NAGU VÄIKE VIHUR,
TA SIIA-SINNA RINGI VIHUB.
ON KIIRE TA KUI KERAVÄLK,
JA STIILSELT PÜKSTEST VÄLJAS SÄRK.
TAL KOGU AEG ON TULI TAKUS,
ON RUTAKUS TA IGAS RAKUS.
TAL HÄSTI MATES LÕIKAB PEA
JA KULDSED KÄED ON KA,SA TEAD.
KUID GERDIL ON KA ÕRNEM POOL-
SEE HELL JA MALBE TUJUSOON.
SIIS GERT ON TASA, MÕTLIK NÄIB
JA KULDSED SÕNAD VÄLJA KÄIB.
PALJU ÕNNE SÜNNIPÄEVAKS!
SINU SÕBRAD
27. NOVEMBER 2010
teisipäev, 16. november 2010
ILULUGEMISE VÕISTLUS
Väga hästi lugesid kõik meie lapsed - kõigil oli teksti sisule vastav intonatsioon ning lisaks igaühe oma eripära. Adeeli tekst oli tõesti raske, kuid Adeel suutis tabada kõik nüansid. Meie kooli žürii nimetas Adeeli "peeneks" lugejaks ja sperlugejaks. Nagu tänasest Pärnu Postimehest võib lugeda, pärjati Adeel kõige keerulisema teksti lugeja tiitliga. Maribel nimetati koolivooru üheks võitjaks. Päris artiklit võite lugeda SIIT.
TÄNUD KÕIGILE MEIE LUGEJATELE! Lugemine on ja jääb vahvaks meelelahutuseks ning meil edeneb see päev-päevalt üha paremini. Loodan, et enamus lapsi on hakanud raamatu lugemist ka nautima, mitte ainult kohustusest lugema.
pühapäev, 14. november 2010
KALLID ISAD, VANAISAD.....!
Another free scrapbooking design by Smilebox |
LAPSED KINKISID TEILE VÄIKESE ISETEHTUD VÕTMEHOIDJA - SINNA VÕIB JU RIPUTADA IGASUGUSEID VAJALIKKE VÕTMEKESI, KUID TEIE LAPSE SÜDAMEVÕTI RIPPUS SEAL JUBA KINKIMISE HETKEL - HOIDKE SEDA ÕRNA JA NÄHTAMATUT VÕTMEKEST!!!
kolmapäev, 10. november 2010
ARMAS RICHARD!
esmaspäev, 8. november 2010
KALLIS DORIS!
ME DORIS VAHEL MÕTLIK NÄIB,
KUID JÄRSKU NAGU SÄRTSU TÄIS-
TA KEKSIB, LÕKERDAB JA LAULAB-
KUID SIISKI SEE EI JÄTKU KAUA.
ON DORISEL PEEN HUUMORIMEEL,
TA IIAL EI NÄITA LIHTSALT KEELT.
ON RIKAS TA HING JA MALBE TA MEEL-
SEE ONGI ME DORIS,
JAH, ÕNNE, MIS VEEL!
PALJU ÕNNE SÜNNIPÄEVAKS!
SINU SÕBRAD
8. NOVEMBER 2010
teisipäev, 2. november 2010
REIS TARTUSSE
Edasi jalutasime üle Küüni tänava feldmarssal Barclay de Tolly rinnakujuga graniitsamba juurde. Samba alaosas on näha tol ajal kasutusel olnud relvade koopiad. Michael Andreas Barclay de Tolly elas aastatel 1761 – 1818. Ta oli Vene väejuht, kindralfeldmarssal. Ta põlvnes šoti päritoluga balti aadli perekonnast. Paistis silma vapruse ja andekusega Vene-Türgi sõjas (1787 – 1791), Vene – Rootsi sõdades (1788 – 1790 ja 1808 – 1809) ning Prantsusmaa vastastes sõdades (1805 – 1807). Ta on maetud perekonna hauakambrisse Jõgevestesse (Valgamaal Helme vallas).
Sealt jalutasime mööda Ülikooli tänavat Toomemäe alla. Toomemägi on looduslik orgudega piiratud kõrgendik Tartu linnas Emajõe ürgoru paremal kaldal. Toomemäelt on alguse saanud Tartu linn.
Arvatakse, et ligikaudu 6.–8. sajandi paiku tekkis Toomemäele varaseim eestlaste muinaslinnus. Selle linnuse nimi oli Tarbatu, millest 11–12. sajandil kujunes välja muinasmaakonna Ugandi üks kahest keskusest. Tegu oli tüüpilise teetõkkelinnusega – nimelt oli Toomemäe lähikond ainus paik, kus Võrtsjärvest Peipsi järve voolava Emajõe kallastele sai rajada aastaringselt läbitava tee. Mujal oli jõgi selleks sobimatute soiste kallastega.1030. aastal vallutasid Tarbatu venelased, kuid 1061. aastal löödi nad nii Tarbastust kui ka Ugandi aladelt välja.Tarbatu vallutamine ristisõdijate poolt 1223. aastal oli Põhjala ristisõdade eestlaste muistse vabadusvõitluse üks olulisemaid sündmusi. Aasta hiljem – 1224. aastal rajati muinaslinnuse varemetele kivist piiskoplinnus ning Toomemäest sai samanimelise piiskopkonna keskus. Linnuse lähedale püstitati ka võimas toomkirik. Tartu Ülikooli taasasutamise järel hakkasid Toomemäele kerkima ülikooli ehitised. Enamik Toomemäest on praegu kaetud pargiga.
Toomemäele tõusul sammusime läbi ka püssirohukeldri juurest. Püssirohukelder on ehitatud piiskopilossi ja eeslinnuse vahel olevasse kraavi 1767. aastal. Püssirohukeldrina kasutati seda kuni 1807. aastani. Pärast seda kasutati seda suurt ruumi laona ning hiljem rajati sinna restoran.
Püssirohukeldri juurest tõusime ikka kõrgemale Toomemäele. Möödusime Heino Elleri nimelisest Tartu Muusikakoolist, mis on Eestis väga kuulus ja oluline kool, sest paljud muusikaga tegelevad inimesed on seal õppinud.
Toomemäkke tõustes jäi meie teele Inglisild. Inglisilla nimi on rahvapärane lühend vanemast nimest Inglise sild, mis vihjab silla inglaslikule kujundusstiilile. Kõik lapsed said sillast üle käia ja need, kes sillal esimest korda elus viibisid, said sillal ka ühe soovi soovida. Inglisild valmis 1816. aastal ja praeguse kuju sai sild 1836. aastal. 1913. aastal kinnitati sillale Tartu ülikooli esimese rektori Georg Friedrich von Parroti mälestusmedaljon koos pühendustekstiga. Samal aastal valmis Toomemäel ka teine – tumedam sild, mis oma vastupidise värvitooni tõttu sai rahvasuus hüüdnimeks Kuradisild. Kuradisild ehitati kuulsa vene dünastia – Romanovite 300. juubeli aastaks. Lapsed said üle jalutada ka Kuradisillast.
Edasi viis meie tee üle Toomemäe Tartu ülikooli poole. Möödusime Toomemäel ka väga vanast ja osaliselt lagunenud toomkirikust. Mäest alla jõudnud, põikasime läbi ka Tartu ülikooli asutamise taga oleva Rootsi kuninga Gustav II Adolfi ausamba juurest. See ausammas taasavati 1992. aastal.
Seejärel suundusime Tartu ülikooli poole. Möödusime ka ülikooli kohvikust.
Tartu ülikool sai alguse 30. juunil 1632, mil kuningas Gustav II Adolf kinnitas Academia Dorpatensise asutamisüriku. Avamise aktus toimus samal aastal 15. oktoobril ning selles ülikoolis pidid õppida saama mitte ainult aadlikud ja linnakodanikud, vaid ka vaesed talupojad. Alguses oli ülikoolis neli teaduskonda: filosoofia-, usu-, õigus- ja arstiteaduskond.
Kõik üliõpilased alustasid õpinguid filosoofiateaduskonnas, mis andis üldisema kõrghariduse ja oli baasiks mingile erialale. Selline üldine kõrgharidus, mis taotles, et üliõpilane oleks kõiketeadja, nõudis kuni kuus aastat kestvaid õpinguid. Igal juhul oli selleks vaja vähemalt kaks aastat. Pärast seda järgnes spetsialiseerumine ja veel kolm aastat õpinguid samas või mõnes muus teaduskonnas. Seega oli normaalne õpiaeg ülikoolis üheksa aastat, kuigi võis toime tulla ka lühema ajaga.
Ülikooli töö katkes päris mitmel korral. Peamisteks põhjusteks olid erinevad sõjad.
1695 – 1697 tegutses ülikool Pärnus. Põhjuseks oli suur näljahäda. Tartust Pärnusse kolinud ülikool sai seal tööd jätkata 1710. aastani, mil ta suleti seoses linna allaandmisega Põhjasõjas.
Tartu ülikooli juurest suundusime Tartu Raekoja platsile. Uudistasime kuulsat purskkaevu „Suudlevad tudengid“.
Ja pärast ringkäiku ootas meid ees südamlik ja lõbus muusikal „Detektiiv Lotte“.
esmaspäev, 1. november 2010
KALLIS ARMAS!
ME ARMAS PRUUNISILMNE
ARMAS SAAB AASTA VANEMAKS 2. NOVEMBRIL.
VANA AJA KOOLI-PÄEV
Slideshow design made with Smilebox |
KUNA ASJU OLI NII PALJU JA PÕNEVAID, AGA AEGA NII VÄHE, SIIS LEPPISIME KOKKU, ET JÄTKAME ASJAGA KOLMAPÄEVAL. LAULUÕPETAJA REET VALIS JÄRGMISEKS LAULUTUNNIKS VÄLJA KA KOLM NÕUKOGUDEAEGSET LASTELAULU (PIONEERIDE LAULIKUST), SIIS SAAVAD LAPSED KA NEID LAULDA. ÕPETAJA TEGI KA HULGANISTI PILTE, AGA KOLMAPÄEVAL SAAB LISA JA SIIS RIPUTAN NEED KA BLOGISSE ÜLES.
SUURED TÄNUD EMADELE-ISADELE-VANAEMADELE-VANAISADELE-VANAVANAEMADELE-ISADELE - JUST NIISUGUSTEST PÕLVKONDADEST OLID ASJAD PÄRIT. NO SELLINE NOSTALGIA TULI PEALE, ET ....
kolmapäev, 27. oktoober 2010
neljapäev, 21. oktoober 2010
LINDGRENI-TEEMALINE KLASSIÕHTU-PÄEV
Personalize your own photo slideshow |
Ka meie I veerandi lõpp oli märkimist väärt. Vaatamata esialgsetel raskustele suvest-kooli ületulekuga, saime veerandi lõpuks õppimises nii edukaks, et 10 last lõpetas ainult viitega ja täpselt teine 10 neljade-viitega. Kui uskuda e-koolis klassi keskmist hinnet, siis see oli ikka väga kõrge - 4,8. Järgmisel veerandil uue hooga ning kui võimalik, siis veel edukamalt.
TEGUSAT VAHEAEGA! KOHTUME 1. NOVEMBRIL - VANA-AJA KOOLI - TEEMALISEL PÄEVAL.
esmaspäev, 18. oktoober 2010
laupäev, 9. oktoober 2010
neljapäev, 7. oktoober 2010
reede, 1. oktoober 2010
SÜGISENE KROSSIJOOKS
Free slideshow customized with Smilebox |
teisipäev, 28. september 2010
ÕNNESOOVID MEIE RICHARDILE!
pühapäev, 26. september 2010
SUURE SEMU SEIKLUS
VABANDUS ÕPETAJALT - vabandan piltide hilinemise eest, sest ma ei osanud oma uuest moblast neid pilte arvutisse tõmmata, nüüd on seegi oskus selge ja edaspidi hilinemisi ei teki.
This slideshow created with Smilebox |
neljapäev, 23. september 2010
esmaspäev, 20. september 2010
EESTI VABAÕHUMUUSEUM - ÕPIME TUNDMA EESTI TALU
kolmapäev, 15. september 2010
MULTIFILM KONNA PALJUNEMISEST
siin näed, kuidas mao kehast nahkne muna välja tuleb...
Siin näed ühe rästiku liikumist. Selle rästiku sik-sak seljamuster on olematu, sest tema elukeskkonda sobib tema selline tume värvus paremini.
Siin näed nii nastikud kui rästikud (ehtsa sik-sak mustriga), aga ka sisalikku ja teisi selgroogseid loomi.
Siin näed väikesi kilpkonni, kes on just munadest koorunud ja pagevad oma munapesast välja
Siin näed kilpkonna munemas ja kohtud ka pisibeebidega
reede, 10. september 2010
PARGIJOOKSU VÕIT
Digital slideshow personalized with Smilebox |
Tänane pargijooksu võit tuli tõeliselt pingutades. Võidutahe oli väga suur, sest üks laps väitis, et ta oli lausa unes näinud, et võidame. Enne jooksu ei tahtnud matemaatika tunnis töö sugugi edeneda ning lapsed ütlesid, et ma võiks aru saada, et nad on veidi närvis selle jooksu pärast. Eks siis õpetaja saigi aru ja väikene mokalaat saatis meie tunni lõpuosa - oli ju vaja pinget maandada. Jooksu eel tegime soojendusringi ja siis leiutas igaüks ise, kuidas lihased soojad hoida. Veidi muret tegi see, et meil oli võistkonnas ainult kuus poissi ja enamus pidid jooksma topeltvahetusi. Suure töö tegiu ära meie pisike Markus, kes jooksis lausa nelja vahetuse maa ning seda väga edukalt. Kohal oli ka fännklubi. IGATAHES - OLIME JÄLLE TUBLID! Järgmisel aastal tuleb oma tiitlit uuesti kaitsma minna. Seni treenime oma jooksujalgu.
reede, 3. september 2010
kolmapäev, 2. juuni 2010
esmaspäev, 31. mai 2010
neljapäev, 27. mai 2010
laupäev, 22. mai 2010
neljapäev, 20. mai 2010
MATSALU LOODUSKAITSEALA JA LIHULA VAREMED
Free digital slideshow made with Smilebox |