Väikeste lindude talvise lisatoitmise kohta
Eestimaale talveks jäävatele lindudele ei ole probleemiks niivõrd külm kui toidunappus. Eriti vajalik on lindude järjekindel toitmine lumerohketel pakaselistel talvedel, aga samuti sulade järel, mil puud kattuvad jääga. Lindude toitmist tuleks alustada juba hilissügisel, mitte siis, kui käes on juba täielik näljaaeg. Siis ei leia enamik linde söögiplatse enam kätte ja hukkub ikkagi. Talvine lindude toidumaja võib pakkuda meile endile toreda tunde, et oleme midagi head teinud. Ja lisaks võime veeta mõnegi põneva hetke, kui meil on silma ja viitsimist lindude askeldamist tähele panna.
KUS LINDE TOITA?
Otstarbekas on linde toita just spetsiaalses toidumajas või -laual, mitte raputada toitu lihtsalt aknalauale. Esiteks võivad linnud toidu pärast tungeldes vastu akent lennata ja endale haiget ja vigagi teha. Teiseks - toit ei jää igavesti linnu kõhtu... Niiviisi muutub aknalaud inetuks, samuti võib ta saada lindude seas haiguste levitajaks: näiteks vineerpõhjaga toidumaja on hoopis lihtsam puhtana hoida kui värvitud plekist, võib-olla ka lume ja jääga kaetud aknalauda.
Kindlasti tuleb jälgida, et toituvate lindude juurde poleks vaba juurdepääsu kassidel.
Kuhu söögimaja paigaldada?
Kindlasti tuleks hoiduda söögimaja paigaldamisest lagedale alale. Lagedal alal lendavad värvulised on lihtne saak röövlindudele. Söögikoht peaks olema puude või põõsaste läheduses.
Millist toitu pakkuda?
Oluline on pakutavate palade mitmekesisus, mis tagab omakorda külastajate liigilise mitmekesisuse.
Rasv – maitseb paljudele lindudele (suur-kirjurähn, pasknäär, rasvatihane, sootihane, sinitihane jt). Võib anda sulatamata searasva.
Pakkuda võib ka veidi hakkliha, parem rasvast sealiha, mis niisama kergesti ära ei külmu. Kui hommikuse töölemineku ajal väljas juba valge, on just paras hetk toidumajja selline pisike maiuspala poetada. Muidugi ei maksa siingi liialdada - terve pakk hakkliha külmuks lihtsalt läbi ja rõõmu võib sest tõusta vaid varestele või rähnidele, kes tugeva nokaga sealt mõne pala kätte saavad.
Kindlasti tasub toidukaarti täiendada igasuguste pähklitega. Muu hulgas sobivad ka poes müügil olevad tegelikult eksootilistele toalindudele mõeldud linnutoidud. Selles segus on erinevaid seemneid ja vahel ka vitamiine, nii võib ta olla teie valmistatust mitmekesisem ja kasulikum.
Päevalilleseemned, maapähklid – leevikesed, talvikesed, rohevindid, tihased, puurkoristajad, rähnid jt.
Kaerahelbed searasvas – võta sulatatud searasv, sega sisse kaerahelbed ning pane topsi (nt jogurtitops) ja seejärel aseta külakappi jahtuma. Kui toit on jahtunud, pane kapronvõrku ning riputa õue.
Lisaks võib pakkuda takjate, ohakate jt teiste taimede vihtasid, millel seemned veel küljes (maitseb rohevintidele, leevikestele, talvikestele jt. seemnetoidulistele lindudele).
* Vältida tuleb soolapähkleid. Soolagi on lindudele veidi vaja, aga liiga suur kogus soola tekitab janu. Siis tuleb süüa lund - ja selle ihus sulatamisele kulub kallilt käes ihusooja.
* Otse vee väljapanekust enamasti head ei tõuse - väikeses nõus tikub see kiiresti külmuma, suurde võivad linnud aga ka suplema tikkuda ja siis külmuvad linnu suled jäässe ning tagajärjeks on linnu hukkumine.
OLULINE ON TOITMISE REGULAARSUS
* Kui te panete toitu välja kindlatel kellaaegadel, siis harjuvad linnud sellega ära ja kui te vahel mõne minuti hilinete, võite märgata teid juba ootavaid ehk ivake närvilisigi linde. Nii pole karta, et toit lihtsalt vedelema jääb, lund täis tuiskab või tuul ta laualt minema puhub.
* Eriti halb on see, kui me toitmise harjunud paigas ühel hetkel lihtsalt ära lõpetame. Asi pole selles, et linnud ei oskaks pärast toitu hankida. Aga nad panustavad liiga palju aega ootamisele ja teie peale lootmisele ning pärast võib toitumistunde napiks jääda.
* Iseasi on lindude võõrutamine - järjest kasinama toiduvaru väljapanek. Just nii tuleks käituda kevadel, sest ka siis võib järsk lisatoitmise lõpetamine saatuslikuks saada, eriti kui soojade ilmade vahele tuleb mõni pakaseline öö. Aga pakutava toiduhulga järk-järguline vähendamine tuletab lindudele meelde vaadata, kas soe pole teie õunapuudele juba kahjureid peesitama meelitanud...
Tiiu Tihane
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar